פיזיותרפיה סינית
לקביעת תור התקשרו:
טלפון: 03-6355616
נייד: 050-7948286
רפואה סינית לילדים אודות כתבות מטופלים ממליצים פורום רפואה סינית לילדים צור קשר
רפואה סינית
רפואה סינית לילדים ותינוקות
רפואה סינית לילדים מתבגרים - דיקור קוסמטי
טווינה
רפלקסולוגיה כף רגל
סדנאות
מאמרים
רפואה סינית תזונה
שונישין - רפואה יפנית לילדים
בייבי יוגה

דיקור מהי רפואה סינית ?

גיל המעבר

גיל המעבר עפ"י הרפואה הסינית

תקופת גיל המעבר היא לקראת גיל 50, ומאופיינת בהפסקה הדרגתית של הווסת, עד להפסקה מוחלטת בייצור האסטרוגן ופרוגסטרון על ידי השחלות. רוב הנשים בתקופה זו מתנסות בתופעות קלות או חמורות, העלולות להימשך כשנה או מספר שנים. הפסקת המחזור אצל רוב הנשים נעשית בין הגילאים 48 ל 52, למרות שעד להפסקת המחזור ישנן תופעות מקדימות אשר מתחילות בשנות ה – 40 המוקדמות עד לגיל 55 .
בתקופת גיל המעבר נשים מדווחות על מחזור לא סדיר, לפעמים מחזור קשה יותר ממה שהיו רגילות, נפיחות וכאב בחזה, בטן נפוחה, שינויים במצב הרוח, תאווה למתוק ואנרגיה ירודה.

בשיא גיל המעבר ,כאשר הן מתקרבות ממש להפסקת המחזור התופעות הופכות להיות יותר קיצוניות, כמו גלי חום, הזעות לילה, יובש בנרתיק, ליבידו נמוך, כאבי ראש, נדודי שינה ומצבי רוח יותר קיצוניים. תופעות אלו קורות בגלל שינויים הורמונלים הנובעים מירידה ביכולת השחלות ליצור ולהפריש את הורמוני המין הנקביים (האסטרוגן והפרוגסטרון). להורמונים אלו תפקיד חשוב במערכות רבות בגופנו, ישירות ועקיפין. בהיעדרם, מתהווים שינויים במערכות רבות בגופנו.

בתקופת גיל המעבר הירידה ביכולת השחלה ליצור ולהפריש את הורמוני המין נובעת כתוצאה מירידה משמעותית בזקיקי השחלה וגורמת בסופו של דבר להפסקת המחזור.
לתינוקת הנמצאת ברחם אימה יש 6 מליון זקיקי שחלה, לאחר הלידה זקיקי השחלה מתמעטים לכמות של 600,000 אלף, במשך השנים הם מתמעטים ל – 300,000 ובתקופת המנפאוזה ל – 10,000. עובדה זו מראה לנו שהמנפאוזה לא מופיעה באופן פתאומי , אלה זהו תהליך פיזיולוגי שאישה עוברת במשך חייה, שמתחיל אפילו קודם לידתה.

לעובדה זו יש שתי השלכות:
  1. עובדה זו מאשרת לנו שהבסיס הביולוגי של גיל המעבר נקבע במהלך תקופת חייה של האישה. ולכן, סגנון חייה, איכות חייה והרגלי התזונה שלה מתקופת הינקות ועד לגיל המנפואזה, יקבעו איזה תופעות היא תסבול מהן בגיל המעבר.
    כלומר, אישה שתזונתה במשך השנים הייתה דלה ולא מזינה מספיק או אישה שעבדה קשה במשך רוב שנות חייה, תסבול יותר בתקופת גיל המעבר.
  2. ההשלכה השנייה של גיל המעבר מראה כי הרפואה המערבית והרפואה הסינית מאוד דומות בראייתם את תקופת גיל המעבר. הרפואה המערבית מדברת במונחים של הורמונים ואילו הרפואה הסינית מדברת במונחים של JING והקשר שלו לכליות. בשנות השישים מצאה הרפואה המערבית פתרון לתופעות גיל המעבר. ברגע שהבינו שהתופעות נגרמות בגלל מחסור בהורמון האסטרוגן, סיפקה הרפואה המערבית פתרון פלא שמחזיר את הנעורים, פותר את בעיית דלדול העצם, שומר מפני התקפי לב, יובש בנרתיק וכל שאר תופעות גיל המעבר. תופעת גיל המעבר טופלה ע"י אסטרוגן. מאוחר יותר גילו שהתרופה הנ"ל יותר גורעת ממוסיפה.

ברפואה הסינית מתייחסים לאסטרוגן בנוסף להורמונים נוספים כ – JING. בעצם הורמון תפקידו לאזן, להזין את התאים והרקמות, ולהגן מפני נזקים. הג'ינג , מלבד תפקידו להזין את מערכת הרבייה, זורם במרדיאנים מיוחדים, משפיע על מערכת החיסון בהתמודדות עם פתוגנים חיצוניים ותומך באנרגיה הבסיסית של האדם.
בעצם תפקידו של ה JING זהה לתפקיד בלוטת יותרת המוח לאפשר את היכולת לגדול, להתבגר, להתרבות, ליצור דם ומח עצם, להסתגל למצבי לחץ, לתקן רקמות.
ה- JiNG הוא מולד ונרכש. אנחנו נולדים עם כמות מסוימת בהתאם לקונסטיטוציה התורשתית שמתכלה עם השנים, ואנו רוכשים כמות מסוימת ע"י התזונה שאנו אוכלים. ה- JING מאוחסן בכליות והשימוש בו לפי הצורך.
כאמור גיל המעבר אינו אירוע קצר אלא תהליך פיזיולוגי מתמשך אשר במהלכו ישנה ירידה משמעותית ברמת ה – JING וכתוצאה מכך מפוריות האישה. במהלך כל חייה מאבדת האישה JING, בתהליך טבעי המתחיל עוד קודם לידתה.
אם כן, ניתן למצוא הקבלה מסוימת בין כמות הזקיקים בשחלה לרמת הג'ינג הכללית בגוף. עובדה זו מסבירה את הירידה בזקיקי השחלה מ- 6,000,000 ל – 10,000.
התכלות הג'ינג כתוצאה מאורח חיים תובעני, לידות מרובות, קיום יחסי מין תכופים וכד', יכולה להשפיע ישירות על תהליכים בגוף ובנפש האישה ולתת אותותיה בגיל המעבר.

כאשר ה- JING הוא שופע היכולת שלנו להתמודד עם מחלות ושינויים הוא אופטימלי, אך עם הגיל כאמור הוא מתכלה כתוצאה מכך יש חוסר דם וחוסר צ'י (אנרגיה הזורמת בגופינו) ותופעות כמו שהזכרנו קודם מופיעות. בנוסף אליהן ישנה גם ירידה בשמיעה, חולשה בראיה, כאבי גב תחתון, כאבים במפרקים (בעיקר ירך וברכיים), ייאוש, זיכרון חלש, הידלדלות עצם, בעיות שיניים וחניכיים.

בחולשה של דם וצ'י יהיו תופעות כמו חולשה, עייפות, דיכאון, מוטיבציה ירודה, סחרחורות, הזעות לילה, עצבנות, ושינה לא רגועה, התכווציות שרירים, מתח בצוואר.
הסימפטום השכיח ביותר של גיל  המעבר הוא גלי חום, כאשר 85% מהנשים סובלות ממנו. 45% מהנשים חוות אותו במשך 5-10 שנים אחרי הפסקת המחזור.

גניקולוגים רבים טוענים שחלק המנשים הסובלות מגלי חום הוא כתוצאה מירידה ביצור האסטרוגן, וכל שאר הנשים כתוצאה ממתח נפשי ולחץ בחיי היום יום. יש בזה מן ההיגיון, למרות שבראיה הסינית לא חשוב עם גלי החום נובעים כתוצאה מירידה באסטרוגן או כתוצאה ממתח, רוב הסימפטומים הם כתוצאה מחולשה של הכליות אשר מאחסנות את ה  jing .

מתח נפשי, דאגה, חרדה ופחד הם גורם חשוב בתופעות גיל המעבר, במיוחד עם זה על רקע אופי דרך חיים אשר משפיעה עד להגעה לגיל המנפאוזה. כמו כן רגשות אלו מחלישות את הכליות. אם נוסיף לכך עבודה ממושכת, לידות מרובות בהפרשים קטנים ותזונה לא מזינה כל אלה מחלישים את הכליות וכמובן תורמים לירידה ב JING.

תזונה

תזונת האישה מהווה בסיס חושב לריפוי.
על פי הרפואה הסינית, מזוהים הסימפטומים שהוזכרו לעיל עם סינדרום המכונה חוסר ין של הכליות. המונח ין אוצר בחובו את המושגים: קור, מים, רטיבות, מוצק, לילה, מנוחה ועוד. כאשר אנרגיית הין חסרה, יש יותר ביטוי יחסי לאנרגיה המשלימה, אנרגיית היאנג. באנרגיית היאנג מצויים המושגים: חום, אש, יובש, גאז, יום, אקטיביות ועוד. מכיוון שבמצב חוסר ין יש יותר ביטוי ליאנג, אזי יופיעו יותר תופעות חום, כגון: יובש בנרתיק, חוסר מנוחה, צימאון וגלי חום. מכיוון שהין הוא זמן הלילה, אז כשהין חסר מופיעות תופעות ליליות, כגון נדודי שינה והזעות . לכן, יש להימנע ממזונות מחממים המכלים ין, כמו קפה, אלכוהול, פלפל חריף, פלפל שחור, חרדל, בשר, ג'ינג'ר, חזרת, הל, קינמון, שמן סויה, אגוזי מלך ועוד.

מזונות מומלצים כוללים:
דוחן, חיטה מלאה, גריסים אצות, טופו, שעועית לימה, שעועית מש, שעועית ירוקה, מלפפון, עגבניה, סלק אדום, אננס, בננה, אגס, תפוח, ענבים, אבוקדו, קרמבולה ומנגו. מהחי אפשר להוסיף ביצה אורגנית, יוגורט עזים וסרדינים. להעשרת סידן בגוף מומלץ להימנע ממזונות המכילים הרבה זרחן, שמגביל את ספיגת הסידן בגוף, כגון בשר, ולהרבות במאכלים מחזקי ין, שהם גם עתירי סידן, כגון: ברוקולי, כרוב, אצות, גרגר הנחלים, טחינה וסרדינים. לנדודי שינה מומלץ לשתות כשעה לפני השינה חלב עזים. קפה מפריע ומחליש את אנרגיית הין וגורם לעצבנות, לדילדול מאגרי הסידן ולקשיי הירדמות, ולכן מומלץ להימנע ממנו ולעבור לתחליפי קפה. הטעם החמוץ הוא בעל השפעה מכווצת, ולכן עשוי להקל על ההזעות. המזונות המתאימים יהיו: אננס, אוכמניות, זיתים, יוגורט, מנגו, עגבנייה, ענבים, פטל, פרי הדר, קיווי, קרמבולה ושזיף. חשוב להקפיד על ארוחות בזמנים מוגדרים ולא מאוחר מהשעה 19:00-20:00 בערב. ארוחות מאוחרות מתישות את היין וגורמות לסטגנציה של מזון בקיבה. חשוב להיות רגועים ולהתרכז במזון כשאוכלים. הויטמינים החשובים שיש לצרוך בתקופת המנפאוזה הם: ויטמין E, B COMPLEX, C, ו A וקלציום. עקב המחסור בסידן בתקופה זו יש לצרוך מגנזיום וויטמין D מהשמש , שהם עוזרים בספיגת הסידן. ויטמין E חשוב מאחר והוא מעורר את יצור האסטרוגן. נבט חיטה ושמן נבט חיטה עשירים בויטמין E ומצויינים להעשרת ה – YIN. חיטה מלאה עוזרת מאוד בהרגעת הנפש ובחיזוק הכליות והאדרנל (בלוטת יותרת הכליה). אם עדיין תופעות גיל המעבר נמשכות למרות תזונה בריאה, ניתן להגביר את צריכת ויטמין E מאחר והוא מסייע בהורדת גלי החום ובעיות נוספות. צמחי מרפא סינים מאוד עוזרים לתופעות גיל המעבר לדוגמא: DANG GUI שהוא האינג'ליקה מאוד מקל על כל הסימפטומים ועוד.

סיכום:
גיל המעבר אינו נחשב כ"מחלה" אלא תהליך טבעי בחייה של האישה. ישנן נשים אשר לא יחוו תופעות לוואי כלל ותהליך הפסקת המחזור יחלוף וכמעט לא יורגש. לעומתן, נשים אחרות יסבלו מתופעות קלות ועד לתופעות קשות מאוד בתקופה זו. הסימפטומים ברובם קיימים עקב חולשת ג'ינג הכליות – ברמת היין או היאנג. ונוספים לכך סינדרומים כגון חום, לחות, סטגנציה ועוד, בהתאם לקונסטיטוציה ואורח החיים של האישה.

הטיפול האופטימלי באישה יהיה בתזונה נכונה ובתמיכה והזנה של הכליות לאורך כל חייה. הזנת היין, יאנג או ג'ינג במקרה הצורך יכול למנוע תופעות לוואי בזמן גיל המעבר ולהעניק אנרגיה וחיוניות. הטיפול היעיל ביותר הוא בד"כ טיפול משולב של אקופונקטורה (דיקור סיני), צמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי ופעילות גופנית.

מאת: זהר זייתוני – מטפלת ברפואה סינית, רפלקסולוגיה טווינה ומורה ליוגה

 

טווינה - מה זה ?

טווינה שיטת טיפול במגע המושתתת על עקרונות הרפואה הסינית. היא מזרימה את הצ'י ( האנרגיה) במרדיאנים (ערוצי אנרגיה).

בעזרת טווינה ניתן לטפל בבעיות פנימיות אך היא יעילה במיוחד בטיפול בבעיות אורטופדיות, כאבי שרירים ומפרקים הנובעים מפציעות ספורט, שחיקה, מתח כרוני או כל סיבה אחרת. השילוב בין טווינה לדיקור בבעיות אלו הוא שילוב מצויין.

 קרא עוד על  טווינה לילדים

רפואה סינית לילדים | טיפול רפלקסולוגי | רפלקסולוגיה כף רגל | רפואה סינית תזונה | מטפלים ברפואה סינית | דיקור סיני | רפואה סינית דיקור קוסמטי | קליניקה לרפואה סינית | שונישין | sitemap | 

אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט
קישורים